LOT Catering sprzedany Austriakom

LOT Catering sprzedany Austriakom

Regionalny Fundusz Gospodarczy, jedyny udziałowiec spółki LOT Catering, sprzedał 100 proc. udziałów spółce DO&CO Aktiengesellschaft z Austrii. Ze znacznym zyskiem w stosunku do zainwestowanych w firmę pieniędzy.


LOT Catering do 2010 roku był w rękach PLL LOT SA. Na początku 2011 roku przewoźnik sprzedał swoje udziały Regionalnemu Funduszowi Gospodarczemu SA, którego właścicielem (100 proc.) jest Skarb Państwa.  


Ówczesną transakcją zainteresowała się Komisja Europejska, jednak jesienią bieżącego roku stwierdzono, że sprzedaż udziałów spółce Skarbu Państwa nie miała znamion niedozwolonej pomocy publicznej i odbyła się na warunkach, które zostałyby zaakceptowane przez podmiot prywatny działający na warunkach rynkowych.


Do sprzedaży udziałów w LOT Catering Regionalny Fundusz Gospodarczy szykował się już od maja bieżącego roku, gdy opublikował zaproszenie do negocjacji. Zainteresowanych kupnem firmy miało być sześć podmiotów.


Nowy (po LOT) właściciel (RFG) wprowadził w ubiegłym roku plan restrukturyzacji i jednocześnie plan rozwoju spółki LOT Catering. Z informacji RFG wynika, że udało się niemal trzykrotnie zwiększyć aktywa spółki - z 34 mln zł. (na koniec 2010 roku) do 96 mln zł (na koniec września bieżącego roku). W 2011 roku - już pod "egidą" Regionalnego Funduszu Gospodarczego - udało się wypracować 5,1 mln zł zysku. Na koniec 2012 roku zysk ten ma kształtować się na poziomie 5,7 mln zł. W 2010 roku, gdy cateringowa firma była w rękach LOTu, zysk wyniósł niemal trzy razy mniej - 2,2 mln zł.


- Sukces negocjacyjny i ostateczna sprzedaż LOT Cateringu potwierdzają, że przyjęliśmy właściwą strategię restrukturyzacji i rozwoju firmy. Udało nam się zbudować prężną spółkę o ugruntowanej marce, której wartość rynkowa, w stosunkowo krótkim czasie, znacznie wzrosła. Cały proces, od kupna, poprzez restrukturyzację aż do sprzedaży, przyniósł RFG poważny zysk finansowy - powiedziała Agnieszka Celińska, prezes zarządu RFG SA.


DO&CO to jeden ze światowych liderów w branży cateringu. Firma prowadzi działalność w niemal każdym segmencie usług cateringowych, oferując oczywiście catering lotniczy, ale także kolejowy. Swoje usługi oferuje także hotelom, restauracjom czy lotniskom.


Foto: LOT Catering

Udostępnij
Tagi

SKOMENTUJ

kod

KOMENTARZE

Brak komentarzy – bądź pierwszy i wyraź swoją opinię.