Airbus otwiera zakłady w USA

Airbus otwiera zakłady w USA

Airbus zainaugurował działalność swoich pierwszych zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Zakłady – w których montowane są samoloty z wiodącej na  rynku  rodziny obejmującej modele A319, A320 i A321 – oficjalnie rozpoczęły produkcję z kadrą ponad 250 wykwalifikowanych pracowników, którzy przystąpili do pracy nad pierwszym airbusem produkcji amerykańskiej.


- Produkcja samolotów komercyjnych w Mobile oznacza dla nas dwie rzeczy: Airbus stał się pierwszym prawdziwie globalnym producentem samolotów a jednocześnie także prawdziwie amerykańskim producentem - powiedział Fabrice Bregier, prezes i dyrektor generalny Airbusa. - Wraz z uruchomieniem nowych zakładów w Stanach Zjednoczonych obok tych istniejących w Europie i Azji osiągnęliśmy ważny krok w rozszerzeniu międzynarodowej bazy produkcyjnej - dodał.

Airbus ogłosił plany uruchomienie amerykańskich zakładów produkcyjnych o wartości 600 mln dolarów w 2012 r., a budowa rozpoczęła się rok później w kompleksie przemysłowym Mobile Aeroplex w Brookley. Pierwszy cywilny samolot Airbusa wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych – A321 – ma zostać dostarczony klientowi wiosną przyszłego roku. Do 2018 r. zakłady będą produkować od 40 do 50 samolotów wąskokadłubowych rocznie. Prognoza rynkowa Airbusa wskazuje, że w ciągu następnych 20 lat tylko w Ameryce Północnej potrzebnych będzie około 4700 nowych samolotów wąskokadłubowych (różnych producentów).

Oprócz Fabrice’a Brégiera i członków nowego zespołu Airbusa w Mobil, w ceremonii inauguracyjnej wzięli udział: dyrektor generalny Airbus Group, Tom Enders; gubernator Alabamy, Robert Bentley; senator Jeff Sessions; kongresman Bradley Byrne, a także wielu innych dygnitarzy, dyrektorów linii lotniczych, przedstawicieli firm z sektora lotniczo-kosmicznego oraz lokalnych liderów.

Zakłady produkcyjne Airbusa w Stanach Zjednoczonych dołączają do kilku innych amerykańskich przyczółków Airbusa i Airbus Group, takich jak biura inżynierskie Airbusa w Alabamie (Mobile) i Kansas (Wichita), centrum szkoleniowe Airbusa na Florydzie (Miami); zakłady Airbus Defence & Space Military Aircraft w Alabamie (Mobile); zakłady i biura Airbus Helicopters w Mississippi (Columbus) i Teksasie (Grand Prairie); oraz fabryki części zamiennych do samolotów w Georgii (Atlanta), na Florydzie (Miami) i w Wirginii (Ashburn).  Centrala Airbusa, Airbus Defence & Space i Airbus Group na Stany Zjednoczone znajduje się w Herndon w Wirginii, a centrala Airbusa na Amerykę Łacińską znajduje się w Miami. Airbus i Airbus Group są również ważnymi klientami innych amerykańskich firm lotniczo-kosmicznych, od których tylko w zeszłym roku nabyły komponenty i materiały o wartości 16,5 mld dolarów.

Otwarcie amerykańskich zakładów produkcyjnych Airbusa oznacza podwojenie liczby producentów dużych samolotów cywilnych w Stanach Zjednoczonych, stworzenie nowych miejsc pracy, poszerzenie umiejętności oraz założenie nowego centrum kompetencji lotniczo-kosmicznych na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Oprócz nowo otwartych zakładów produkcyjnych w Alabamie, Airbus ma również nowoczesne linie montażowe samolotów cywilnych w Hamburgu (Niemcy), Tianjin (Chiny) oraz Tuluzie (Francja).

Udostępnij
Tagi

SKOMENTUJ

kod

KOMENTARZE

Brak komentarzy – bądź pierwszy i wyraź swoją opinię.