Warszawa: TOP 10 kierunków w maju

Warszawa: TOP 10 kierunków w maju

Londyn i Antalya są na czołowych pozycjach w rankingu najpopularniejszych kierunków, do/z których podróżowaliśmy z Lotniska Chopina w maju. Stołeczny port przedstawił kolejną listę Top 10 najpopularniejszych destynacji w ruchu rozkładowym i czarterowym.    


W maju 2015 r. w ruchu rozkładowym na pierwszym miejscu znalazł się ponownie Londyn (porty lotnicze: Gatwick, Heathrow, Luton). Na tej trasie obsłużonych zostało blisko 78 tys. osób – o 16,7 proc. więcej w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Wciąż chętnie latamy do/z centrów kulturalno-finansowych UE: Paryża (lotniska: Charles de Gaulle i Beauvais-Tillé), Frankfurtu, Amsterdamu czy Monachium. Znaczącą zwyżkę w liczbie obsłużonych pasażerów – o 56 proc. – odnotowano na trasie Warszawa-Bruksela.  Warto też zauważyć, że od kilku miesięcy w czołówce popularności kierunków są trzy destynacje krajowe: Kraków, Gdańsk i Wrocław, przy czym Kraków to lotnisko, które zaczyna odrabiać straty: w pierwszych miesiącach bieżącego roku pasażerów na trasie z i do Balic było kilkanaście procent mniej, niż rok wcześniej. Teraz małopolskie lotnisko kolejny miesiąc z rzędu notuje kilkunastoprocentowy wzrost.


Co ważne: wyniki poprawia również Gdańsk. Jeszcze w styczniu spadek liczby podróżnych na tej krajowej trasie wynosił blisko 30 proc., w kwietniu 13 procent a w maju już tylko 3,6 proc. mniej pasażerów niż przed rokiem. Od kilku miesięcy kilkunastoprocentowy spadek podróżnych notuje trasa wrocławska. O załamaniu na najlepszych dotąd krajowych trasach LOTu pisaliśmy TUTAJ.


Liczba pasażerów 10 najpopularniejszych kierunków rejsów rozkładowych w maju 2015 i zmiana procentowa w stosunku do maja 2014:


 

W czarterowej czołówce najpopularniejszych kierunków znalazły się: Antalya, Sewilla i wyspa Kos.

O ile pozycja tureckiej Antalyi w czołówce nie dziwi, o tyle hiszpańska Sewilla trafiła do naszego zestawienia po raz pierwszy. Wszystko za sprawą finału piłkarskiej Ligi Europejskiej, który po raz pierwszy w historii tych rozgrywek odbył się Warszawie. Na Stadionie Narodowym w obecności ponad 50 tysięcy widzów drużyna FC Sevilla zmierzyła się z ukraińskim Dnipro Dniepropietrowsk. Hiszpańscy fani futbolu przybyli na mecz ponad 30 specjalnie wyczarterowanymi samolotami co wyraźnie odbiło się w statystykach Lotniska Chopina.  

Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się grecka wyspa Kos, a na czwartej - Bodrum, miejscowość w południowo- zachodniej Turcji, położona tuż za morską miedzą Kos. W maju spadła popularność liderujących dotychczas kurortów egipskich. Dopiero na 6. pozycji znalazła się Hurgada, notując spadek o ponad jedną trzecią w ujęciu rok do roku, a na 8. miejscu znajduje się Marsa Alam.
 
Liczba pasażerów 10 najpopularniejszych kierunków rejsów nierozkładowych w maju 2015 i zmiana procentowa w stosunku do maja 2014:Od początku roku warszawski port obsłużył łącznie ponad 4 mln pasażerów czyli o 7,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. W ruchu międzynarodowym podróżowało 3,58 mln osób (+9,3 proc.), a w ruchu krajowym 445,8 tys. (-5,0 proc.).

SKOMENTUJ

kod

KOMENTARZE

Brak komentarzy – bądź pierwszy i wyraź swoją opinię.