ILS II cat. w Modlinie

ILS II cat. w Modlinie

Od dnia 28 marca 2014 r, decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Lotnisko Warszawa/Modlin jest drugim portem lotniczym w Polsce, posiadającym Certyfikat Lotniska, „uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności […] dla Kategorii II na drodze startowej, na kierunku RWY 08”.


Jak czytamy w specyfikacji do Certyfikatu: „Stwierdza się, że droga startowa na kierunku RWY 08 pod warunkiem sprawności wymaganych urządzeń, może być wykorzystywana do wykonywania operacji podejścia precyzyjnego kategorii II oraz droga startowa o kierunkach RWY 08/26 może być wykorzystywana do wykonywania operacji startów w warunkach ograniczonej widzialności (LVTO).” Będzie to miało zastosowanie w przypadku widzialności nie mniejszej niż 350 m.


Od 19 września br. na lotnisku w Modlinie działa ILS w kategorii I, czyli takiej jaka jest obecna na 11 lotniskach w Polsce. Od 1 maja port będzie drugim, po Lotnisku Chopina, portem lotniczym w Polsce, które umożliwia wykonywanie operacji lotniczych z wykorzystaniem systemu ILS w kat. II.

System wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności, w swojej podstawowej I kategorii, pozwala pilotom bezpiecznie wylądować w warunkach, gdy podstawa chmur jest na wysokości do 60 m nad płaszczyzną drogi startowej, a widzialność na pasie nie mniejsza niż 600 m.


Kategoria II systemu ILS umożliwia lądowanie przy widzialności nie mniejszej niż 350 m i podstawie chmur nie niższej niż 30 m.
 

Udostępnij
Tagi

SKOMENTUJ

kod

KOMENTARZE

Brak komentarzy – bądź pierwszy i wyraź swoją opinię.